Struktura » Katedra Prawa Ustrojowego i Porównawczego » Aktualności » Aktualności 2022
2022-12-06
Uprzejmie informujemy, że ukazało się opracowanie autorstwa dra Oleha Ilnytskyi i dra hab. Bogusław Przywory, pt. "A Local Referendum in Ukraine and the Republic of Poland – A Comparative Analysis "
w czasopiśmie "Polish Political Science Yearbook", vol. 51 (2022), pp. 1–14 .
Link https://czasopisma.marszalek.com.pl/images/pliki/ppsy/51/ppsy202266.pdf
2022-12-06
„Formy partycypacji obywatelskiej i demokracji bezpośredniej - założenia konstytucyjne a praktyka ustrojowa” - sprawozdanie
Szanowni Państwo,
Miło Nam przekazać, że w dniu 3 grudnia 2022 r. na Wydziale Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie odbyło się ogólnopolskie seminarium naukowe pt. „Formy partycypacji obywatelskiej i demokracji bezpośredniej - założenia konstytucyjne a praktyka ustrojowa”
Organizatorami seminarium byli: Katedra Prawa Ustrojowego i Porównawczego oraz Katedra Prawa Sądowego na Wydziale Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie we współpracy z Fundacją Warszawskie Seminarium Aksjologii Administracji.
Podczas seminarium Prelegenci wygłosili poniższe referaty:
- prof. Jerzy Jaskiernia, Demokracja jako standard międzynarodowy w świetle doświadczeń Rady Europy, Unii Europejskiej i OBWE
- prof. Marian Grzybowski, Instytucja referendum – założenia konstytucyjne a praktyka ustrojowa
- dr hab. Ksenia Kakareko, Problem kontroli społecznej na Białorusi ze szczególnym uwzględnieniem samorządzie terytorialnym
- dr Олег Ільницький, dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD, O referendum lokalnym na Ukrainie i w Polsce - analiza porównawcza
- dr hab. Krzysztof Prokop (prof. UPH w Siedlcach), Istota i znaczenie instytucji demokracji bezpośredniej w trybie zmiany konstytucji Konfederacji Szwajcarskiej
- dr hab. Michał Bartoszewicz, Wysłuchanie publiczne – teoria a praktyka
- dr Aleksander Wróbel, O wyborach w Szwecji
- mgr Jacek Kołota, Zastosowanie technologii informacyjnotelekomunikacyjnych w demokracji bezpośredniej (plusy i minusy)
- prof. dr hab. Jolanta Blicharz, prof. dr hab. Lidia Zacharko, Partycypacja społeczna w obecnym i przyszłym modelu współzarządzania publicznego – problemy i wyzwania
- prof. dr hab. Jacek Sobczak, Sędziowie pokoju jako element kontroli społecznej wymiaru sprawiedliwości
- prof. dr hab. Krzysztof Skotnicki, Obywatelska inicjatywa ustawodawcza
- prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, Referendum w sprawie samoopodatkowania mieszkańców
- dr hab. Jarosław Czerw, prof. UJK, Budżet partycypacyjny – teoria a praktyka
- dr Wojciech Białogłowski, Formy kontroli jednostek samorządu terytorialnego przez parlamentarzystów
- mgr Paweł Ruksza, Konsultacje społeczne w samorządzie terytorialnym – teoria a praktyka
- mgr Ewelina Lis, Praktyka zastosowania instytucji referendum lokalnego w Wojewódzkie Łódzkim. Analiza na podstawie przykładów z lat 2019-2022
- mgr Kacper Stoś, Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza – teoria a praktyka
Moderatorami sesji byli: prof. dr hab. Krzysztof Skotnicki oraz dr hab. Tadeusz Szulc, prof. UJD.
Celem seminarium było przedstawienie oraz ocena form udziału społeczeństwa w podejmowaniu decyzji przez władze publiczne w systemie sprawowania władzy publicznej. Uczestnicy seminarium podjęli próbę udzielenia na pytanie, jakie są formy partycypacji obywatelskiej i demokracji bezpośredniej oraz jak wygląda ich praktyczne stosowanie? Podjęte zagadnienie było analizowane w perspektywie porównawczej, co dodatkowo skłaniało do refleksji nad polskimi rozwiązaniami. Seminarium stanowiło płaszczyznę dyskusji nad formami i rolą partycypacji społecznej w zarządzaniu publicznym, w tym w samorządzie terytorialnym.
2022-12-02
Uprzejmie informujemy, że w numerze 30 serii «Opinie i Analizy Instytutu De Republica. Prawo» ukazała się opinia prawna dra Wojciecha Białogłowskiego (Katedra Prawa Ustrojowego i Porównawczego WPiE UJD) oraz dra Przemysława Wasylika (WPiA AHE w Warszawie) pt. "O konieczności dekryminalizacji wybranych substancji psychoaktywnych (analiza prawnoporównawcza w ujęciu kontynentalnym i anglosaskim)".
link do publikacji
2022-12-01
Seminarium "Formy partycypacji obywatelskiej i demokracji bezpośredniej - założenia konstytucyjne a praktyka ustrojowa"
Seminarium organizowane jest przez Katedrę Prawa Ustrojowego i Porównawczego, Katedrę Prawa Sądowego we współpracy z Fundacją Warszawskie Seminarium Aksjologii Administracji. Seminarium odbędzie się w s. 012 w budynku naszego Wydziału.
2022-11-17
Uprzejmie informujemy, że w numerze 31 serii «Opinie i Analizy Instytutu De Republica. Prawo» ukazała się opinia prawna dra Wojciecha Białogłowskiego (Katedra Prawa Ustrojowego i Porównawczego WPiE UJD) oraz dra Przemysława Wasylika (WPiA AHE w Warszawie) pt. "Prezydencki akt łaski w kontekście modyfikacji kar, środków karnych i środków zabezpieczających", stanowiąca kolejny głos w dyskusji w przedmiocie stosowania przez głowę państwa instytucji unormowanej w art. 139 Konstytucji.
link do publikacji
2022-10-19
Uprzejmie informujemy, że na łamach czasopisma „ Archiwum Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej" nr 2022/3 ukazał się artykuł autorstwa dr hab. Tomasza Barankiewicza, prof. KUL i dr hab. Bogusława Przywory, prof. UJD pt. „On Methodological Unity and Diversity of Legal Sciences: A Contribution to Basic Methodological Research" https://archiwum.ivr.org.pl/5592/o-metodologicznej-osobliwosci-nauk-prawnych-przyczynek-do-badan-podstawowych/
Zapraszamy do lektury.
2022-10-18
Uprzejmie informujemy, że 17 października 2022 r. w siedzibie Senatu RP z okazji 25-lecia wejścia w życie Konstytucji RP i 30-lecia Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego odbyła się konferencja naukowa „Konstytucjonalizm III Rzeczpospolitej". W konferencji uczestniczyli w szczególności członkowie Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego. Uniwersytet reprezentowali: Pan prof. dr hab. Marian Grzybowski, były Prezes Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego oraz Pan dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD – kierownik Katedry Prawa Ustrojowego i Porównawczego. Warto podkreślić, że Pan Prof. Marian Grzybowski został uhonorowany okolicznościowym medalem. Gratulujemy!
2022-10-12
VIII Otwarte Seminarium Naukowe" pt. "Pisarstwo naukowe - metodologia badań i przygotowania dysertacji doktorskiej"
Uprzejmie zapraszamy na "VIII Otwarte Seminarium Naukowe" pt. "Pisarstwo naukowe - metodologia badań i przygotowania dysertacji doktorskiej", organizowane przez Katedrę Teorii i Filozofii Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Katedrę Prawa Ustrojowego i Porównawczego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, 18 października 2022 r. o godz. 16:30. Seminarium będzie poświęcone pisaniu rozpraw doktorskich. Wystąpienie wprowadzające wygłosi Pani sędzia dr hab. Aneta Łazarska, prof UŁa.
Ponadto wystąpi mgr Jarosław Dolny z tematem rozprawy doktorskiej pt. „Konstytucyjne prawo do składania skarg i wniosków i jego realizacja w ustawodawstwie zwykłym"
Topic: "VIII Otwarte Seminarium Naukowe" pt. "Pisarstwo naukowe - metodologia badań i przygotowania dysertacji doktorskiej"
Seminarium w trybie on-line:
Time: Oct 18, 2022 04:00 PM Warsaw
Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/2858445437?pwd=Z0JUc0s3cHFOS0hrQlZtcktHUHZPZz09
Meeting ID: 285 844 5437 Passcode: 992029
Organizatorzy:
Dr hab. Tomasz Barankiewicz, prof. KUL
Dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD
10"Z prawem ustrojowym przez ponad półwiecze.Księga Jubileuszowa dedykowana Profesorowi Marianowi Grzybowskiemu z okazji 55-lecia pracy naukowej"
Z satysfakcją informujemy, że nakładem Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie ukazała się praca pt. „Z prawem ustrojowym przez ponad półwiecze. Księga Jubileuszowa dedykowana Profesorowi Marianowi Grzybowskiemu z okazji 55-lecia pracy naukowej", red. B. Przywora, A. Rogacka-Łukasik, K. Skotnicki, Częstochowa 2022. Dziękujemy wszystkim Autorom, Recenzentom oraz pracownikom Wydawnictwa za wkład wniesiony w wydanie Księgi Jubileuszowej.
Redaktorzy
strony redakcyjne i spis treści
2022-10-06
Jubileusz 55-lecia pracy naukowej Pana Profesora Mariana Grzybowskiego.
Z niekłamaną przyjemnością informujemy, że w dniach 29-30 września 2022 r. Wydział Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie był gospodarzem uroczystości Jubileuszu 55-lecia pracy naukowej Pana Profesora Mariana Grzybowskiego. Na to szczególne wydarzenie zaproszenie przyjęło wielu znakomitych gości, którzy pragnęli uhonorować Pana Profesora, współpracowników obecnych i byłych, a także przyjaciół Jubilata.
W pierwszym dniu goście mieli możliwość zwiedzenia miejsc o szczególnym znaczeniu dla częstochowian, w tym jasnogórską bibliotekę. Wieczorem miała miejsce uroczysta kolacja, połączona z sentymentalną „podróżą fotograficzną” przedstawiającą Pana Profesora Mariana Grzybowskiego, jako uczestnika Zjazdów Katedr Prawa Konstytucyjnego.
Punktem kulminacyjnym dwudniowych uroczystości było spotkanie w murach Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Jubileusz poprzedziła Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Władza wykonawcza w demokratycznym państwie prawnym”, którą uroczyście otwarła Jej Magnificencja Rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie prof. Anna Wypych-Gawrońska. Głos zabrał również Przewodniczący Rady Uczelni pan dr Krzysztof Winiarski, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Patronat honorowy nad Konferencją objął Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Polskie Towarzystwo Prawa Konstytucyjnego i Oddział Polskiej Akademii Nauk w Katowicach. Była to szczególna okazja oddania szacunku Panu Profesorowi, znakomitemu konstytucjonaliście i ustrojoznawcy, wybitnemu uczonemu, za jego służbę publiczną (w szczególności jako sędziego Trybunału Konstytucyjnego). Wystąpienia wygłosili: prof. Hanna Suchocka, prof. Jerzy Jaskiernia, prof. Jacek Zaleśny i prof. Artur Olechno. Całość konferencji moderował prof. Krzysztof Skotnicki.
Niezwykle podniosłym akcentem uroczystości była laudacja na cześć Pana Profesora Mariana Grzybowskiego, którą wygłosił prof. Andrzej Szmyt. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dr Andrzeja Dudy list odczytał prof. Dariusz Dudek – Jego doradca. Wzruszające były także słowa laudacji Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Marcina Wiącka i wręczenie przez ombudsmana odznaki honorowej „Za zasługi dla Ochrony Praw Człowieka". Odznaka ta jest zaszczytnym wyróżnieniem za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw człowieka, która może zostać nadana obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej, obywatelom państw obcych, a także organizacjom i instytucjom. Relacja z wręczenia odznaki znajduje się pod linkiem:
https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/prof-marian-grzybowski-odznaka-honorowa-rpo
Pełne ekspresji było także wystąpienie JM Rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie prof. Anny Wypych-Gawrońskiej, które wieńczyło wręczenie, przyznanemu Panu Profesorowi, Medalu Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.
W uhonorowanie Jubileuszu włączył się także Prezydent Miasta Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk, podkreślając zasługi Jubilata na polu naukowym oraz służby publicznej i wręczając Medal Merentibus. W tej części Jubileuszu dr Ewelina Żelasko-Makowska, prof. UJD - Dziekan macierzystego Wydziału Prawa i Ekonomii odczytała list gratulacyjny Dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i wręczyła Panu Profesorowi Srebrny Medal Wydziału Prawa i Administracji UMK. Natomiast prof. Krzysztof Urbaniak, Wicedziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu wręczył Panu Profesorowi symboliczny Medal z okazji 40-lecia Samorządu Radców Prawnych. Ponadto prof. Bogusław Przywora odczytał list gratulacyjny autorstwa prof. Piotra Mikuli, bezpośredniego następcy Jubilata na Katedrze Prawa Ustrojowego Porównawczego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Uczestnicy wysłuchali także informacji o innych licznych listach, które napłynęły na ręce Pana Profesora Mariana Grzybowskiego. Słowa podziękowania wyrazili w szczególności: prof. Andrzej Bisztyga, prof. Jacek Sobczak, prof. Sławomir Patyra, prof. Grzegorz Kuca, Prof. Krzysztof Wojtyczek, dr Agnieszka Gloria- Kamińska.
Punktem kulminacyjnym uroczystości było wręczenie Jubilatowi przez redaktorów, (prof. Bogusława Przyworę, dr Annę Rogacką-Łukasik i prof. Krzysztofa Skotnickiego), dziekana Wydziału Prawa i Ekonomii UJD dr Ewelinę Żelasko-Makowską, prof. UJD oraz redaktor naczelną Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie panią Paulinę Piasecką-Florczyk Księgi Jubileuszowej pt. „Z prawem ustrojowym przez ponad półwiecze. Księga Jubileuszowa dedykowana Profesorowi Marianowi Grzybowskiego z okazji 55-lecia pracy naukowej”, Częstochowa 2022. Spis treści księgi znajduje się pod linkiem
https://www.ujd.edu.pl/uploads/catalog_files/strony-redakcyjne-spis-tresci-4e60deb0b0.pdf
Imprezę jubileuszową uświetnił występ muzyczny Kwartetu Wokalnego „Kla-sch” Katedry Muzyki UJD pod kierownictwem artystycznym prof. Przemysława Jeziorowskiego. Wzruszającym momentem było także wręczenie Panu Profesorowi przez Prodziekana Wydziału Sztuki UJD, dr hab. Jakuba Jakubowskiego, prof. UJD, pamiątkowego portretu autorstwa mgra Artura Wawrzkiewicza, pracownika Katedry Malarstwa UJD.
Całość uroczystości wieńczyła mowa Jubilata, który wyraził w szczególności słowa podziękowania wszystkim zebranym.
Załączamy kilka zdjęć z tego wyjątkowego pełnego wrażeń Jubileuszu oraz relacje z tego wydarzenia w mediach:
https://www.czestochowa.pl/jubileusz-profesora-mariana-grzybowskiego-na-ujd
https://fiat.fm/info/ujd-swietuje-jubileusz-prof-mariana-grzybowskiego/
Sporządzili:
dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD
dr Ewelina Żelasko-Makowska, prof. UJD
2022-09-24
Program Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Władza wykonawcza w demokratycznym państwie prawnym” połączonej z Jubileuszem 55-lecia pracy naukowej Profesora Mariana Grzybowskiego
2022-09-06
From August 27 until September 1, 2022 Dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD (Jan Dlugosz University in Częstochowa and the Interdisciplinary Center for Research on Deradicalization), Dr Aleksander Wróbel (Jan Dlugosz University in Częstochowa and the Interdisciplinary Center for Research on Deradicalization), Dr Angieszka Franczak (Institute of Law, Cracow University of Economics) and dr hab. Maciej Borski, prof. WSH visted the European Court of Human Rights. During this visit 1st STRASBOURG SEMINAR HUMAN RIGHTS IN JURISPRUDENCE OF THE EUROPEAN COURT OF HUMAN RIGHTS took place.
1st STRASBOURG SEMINAR
HUMAN RIGHTS IN THE JURISPRUDENCE OF THE EUROPEAN COURT OF HUMAN RIGHTS
Strasbourg, 30 August 2022
Moderator: prof. dr hab. Mirosław Granat (retired judge of the Polish Constitutional Tribunal, Cardinal Stefan Wyszyński University in Warsaw)
Speakers:
16:15-16:30- Jan Sobczak - Plenipotentiary of the Minister of Foreign Affairs for proceedings before the European Court of Human Rights– Wykonywanie orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na przykładzie rozwiązań instytucjonalnych przyjętych przez władze pols
16:30-16.45 - prof. dr hab. Marian Grzybowski (retired judge of the Constitutional Tribunal, Jan Długosz University in Częstochowa), dr Marcin Grzybowski (Cracow University of Economics) – Prawo do zrzeszania się w związki zawodowe, organizacje pracodawców a wolność wykonywania zawodu w orzecznictwie ETPCz
16.45-17.00 - dr hab. Michał Balcerzak, prof. UMK– Funkcja zdań odrębnych w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
17:00-17:15 - dr hab. Marcin Kałduński, prof. UMK– Rozstrzyganie sporów między państwami w ETPCZ – teraźniejszość i przyszłość
17:15-17:30 - dr hab. Maciej Borski, prof. WSH - Ograniczanie zdolności do czynności prawnych w świetle standardów EKPCz i orzecznictwa ETPCz – głos w dyskusji
17:30-17.45 - dr hab. Karol Dobrzeniecki, prof. UMK– Konieczność państwowa w ujęciu teorii i filozofii prawa
17:45-18.00 - dr Agnieszka Franczak – Wpływ orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na zakres ochrony praw podatnika
18.00-18.15 - dr Aleksander Wróbel – Wpływ orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na ochronę praw i wolności sprawców i skazanych szczególnie niebezpieczny
18:15-18:30 - dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD – Prawo do nieodpłatnej pomocy prawnej w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
18:30-18:45 – Discussion
Conclusions
prof. dr hab. Krzysztof Wojtyczek - judge of the European Court of Human Rights, (Jagiellonian University)
Organisers:
Prpf. dr hab. Krzysztof Wojtyczek Judge of the European Court of Human Right, Jagiellonian University
Dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD (Jan Dlugosz University in Częstochowa and the Interdisciplinary Center for Research on Deradicalization)
Dr Aleksander Wróbel (Jan Dlugosz University in Częstochowa and the Interdisciplinary Center for Research on Deradicalization)
Dr Angieszka Franczak (Institute of Law, Cracow University of Economics)
The participants would like to thank Professor Krzysztof Wojtyczek, Judge of the European Court of Human Rights for his involvement in the Seminar, Professor Mirosław Granat for chairing the Seminar and all participants.
2022-09-05
Uprzejmie informujemy, że nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer ukazał się System Prawa Samorządu Terytorialnego T.2. pod red. prof. Ireny Lipowicz, Warszawa 2022. Ton ten prezentuje zagadnienia ustroju samorządu terytorialnego, w tym m.in.: wybory organów jednostek samorządu terytorialnego; referendum lokalne; organy samorządu terytorialnego i ich aparat pomocniczy - urzędy i jednostki pomocnicze; zespolenie w samorządzie terytorialnym; formy współdziałania jednostek samorządu terytorialnego, obszary metropolitalne; zadania jednostek samorządu terytorialnego; formy realizacji zadań jednostek samorządu terytorialnego, w tym bezpośrednią i pośrednią; zasoby (osobowe, majątkowe, finansowe, informacyjne) oraz mienie jednostek samorządu terytorialnego; źródła finansowania i komunalną gospodarkę finansową; działalność gospodarczą samorządu terytorialnego, zagadnienia dotyczące pracowników samorządowych. W skład zespołu reakcyjnego i autorskiego wchodzą przedstawiciele praktyki oraz nauki, gwarantując najwyższy poziom merytoryczny oraz wysoki walor praktyczny publikacji: dr hab. Monika Augustyniak, prof. KA; prof. dr hab. Paweł Chmielnicki; dr Ziemowit Cieślak, prof. dr hab. Bogdan Dolnicki, dr hab. Paweł Fajgielski, prof. KUL; dr hab. J. Jagoda, prof. UŚ; prof. dr hab. Andrzej Kidyba; dr hab. Piotr Lisowski, prof. Uwr; dr hab. Katarzyna Małysa-Sulińska, prof. UJ; dr Roman Marchaj; dr Radosław Mędrzycki; dr hab. E. Olejniczak-Szałowska, UŁ; dr hab. Anna Ostrowska, prof. ANSŁ; dr hab. Agnieszka Piskosz-Ryń, prof. UKSW; dr hab. Bożena Popowska, prof. UAM; dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD; prof. dr hab. Joanna M. Salachna; prof. dr hab. Krzysztof Skotnicki; dr hab. Joanna Kielian-Maziarz, prof. ALK; prof. dr hab. Mirosław Stec; dr hab. Grzegorz Suliński; prof. dr hab. Elżbieta Ura; dr hab. Anna Wierzbica, prof. UŚ. Publikacja przeznaczona jest przede wszystkim dla przedstawicieli zawodów prawniczych: adwokatów, radców prawnych obsługujących podstawowe jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne, sędziów. Zainteresuje także pracowników samorządowych, radnych oraz przedstawicieli nauki prawa zainteresowanych omawianą tematyką.
Zapraszamy do lektury link
2022-07-14
Uprzejmie informujemy, że 13 lipca 2022 r. odbyło się spotkanie władz rektorskich i dziekańskich oraz pracowników Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie z Rzecznikikiem Praw Obywatelskich dr hab. Marcinem Wiąckiem, prof. UW. W spotkaniu uczestniczyli także pracownicy Wydziału Prawa i Ekonomii: prof. dr hab. Marian Grzybowski, dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD, dr Monika Bartnik, dr Milena Garwol, dr Dorota Kaniewska, dr Karolina Paluszek, dr Mariusz Paradowski, dr Anna Rogacka-Łukasik, dr Marcin Tomasiewicz, dr Aleksander Wróbel, mgr Paweł Szecówka.
LINK ze zdjęciami ze spotkania z Rzecznikiem Praw Obywatelskich
2022-07-08
Uprzejmie informujemy, że na łamach czasopisma "Białostockie Studia Prawnicze" (Volune 27, nr 2) ukazał się artykuł autorstwa dr hab. Aleksandry Syryt, dra hab. Bogusława Przywory (prof. UJD) oraz dra hab. Karola Dobrzenieckiego (prof. UMK), pt. "Freedom of Assembly in the COVID-19 Pandemic and the Limits of its Restraints in the Context of the Experiences of the Republic of Poland and the United States of America". Zapraszamy do lektury także innych artykułów dotyczących problematyki restrykcji w stanie COVID-19 http://bsp.uwb.edu.pl/wp-content/uploads/2022/06/Book-BSP-27-nr-2.pdf.
2022-06-07
Uprzejmie informujemy, że Pan dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD reprezentował Wydział Prawa i Ekonomii na Sympozjum legislacyjnym Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. "Procedury prawodawcze – znaczenie, zmiany i wyzwania", zorganizowanej przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w dniach 30-31 maja 2022 r. Pan Profesor wygłosił także referat „Zasada rzetelnej legislacji a rola Biura Analiz Sejmowym w postępowaniu ustawodawczym”.
2022-05-12
Uprzejmie informujemy, że na łamach czasopisma „Polish Science Yearbook” ukazał się artykuł autorstwa dr hab. Karola Dobrzenieckiego, prof. UMK i dr hab. Bogusława Przywory, prof. UJD, pt. "Extraordinary legal measures and their application as a response of states to the first wave of the COVID-19 pandemic" vol. 51/2022, pp.1-13 https://czasopisma.marszalek.com.pl/images/pliki/ppsy/51/ppsy202211.pdf.
2022-04-29
Uprzejmie informujemy, że pracownicy Katedry Prawa Ustrojowego i Porównawczego uczestniczyli w 27 kwietnia 2022 r. w międzynarodowej konferencji naukowej pt. „The legal challenges of the internet and social media”, organizowanej przez Criminology and Penal Execution Law Department, Uniwersity of Pécs. Dr Aleksander Wróbel wygłosił referat pt. „Selected Aspects of Criminal Law Protection of End-users of Cryptocurrencies in Polish Law”, a dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD wygłosił referat pt. „Access to information in the Constitution of the Republic of Poland”.
2022-04-29
Uprzejmie informujemy, że 7 kwietnia 2022 roku miała miejsce Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Konstytucja rzeczywista a konstytucja pisana w Polsce w latach 1918-1921 oraz 1989-1997” organizowana w ramach projektu badawczego „Rola procesów polityczno-społecznych w kształtowaniu ustroju konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej”, programu Diamentowy Grant. Wziął w niej czynny udział student Wydziału Prawa i Ekonomii oraz członek Koła Naukowego Prawa Konstytucyjnego - Eryk Łęgowik, przedstawiając referat pt. Komparatystyka roli i pozycji Prezydenta RP w Konstytucji marcowej oraz Konstytucji z 1997 r.
2022-04-29
Jest nam niezmiernie miło poinformować o aktywności pracowników naukowych i studentów Wydziału Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie podczas XIV. Międzynarodowej Konferencji Naukowej Praw Człowieka „Kompatybilność krajowych i międzynarodowych mechanizmów ochrony praw człowieka w dobie nowych wyzwań cywilizacyjnych” z okazji 25. rocznicy uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i 30. rocznicy podpisania Traktatu o Unii Europejskiej, która miała miejsce w dniach 25-26 kwietnia 2022 r. w trybie zdalnym.
Ze strony pracowników naukowych czynny udział wzięli:
- mgr Magdalena Wrzalik, która wystąpiła wspólnie z dr hab. Aldona Domańska, prof. UŁ w wystąpieniu pt. "Rola organów i organizacji międzynarodowych w obronie RPO. Zagadnienia wybrane”.
- dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD, który wraz z dr hab. Aleksandra Syryt wygłosił referat pt. „Freedom of Assembly in the COVID-19 Pandemic and the Limits of Its Restraints in the Context of the Experiences of the Republic of Poland and the United States of America”.
W tejże konferencji czynny udział wzięli także studenci Wydziału Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie - członkowie Koła Naukowego Prawa Konstytucyjnego - Eryk Łęgowik oraz Natalia Majcherczyk, którzy przedstawili problematykę „Gwarancji realizacji praw człowieka w aktach prawa międzynarodowego w obszarze prawa sportowego”.
2022-04-13
Uprzejmie informujemy o nowej inicjatywie pracowników naukowych Wydziału Prawa i Ekonomii UJD w Częstochowie - powołaniu Interdyscyplinarnego Centrum Badań nad Deradykalizacją (IIBD). Jest to pierwsza w Polsce jednostka badawcza poświęcona tematyce przeciwdziałania radykalizacji prowadząca badania na pograniczu praw człowieka, prawa konstytucyjnego, kryminologii, socjologii, oraz psychologii. W ten obszar wpisuje się grant nr. 959198, pt. "De-Radicalisation in Europe and Beyond: Detect, Resolve, and Re-Integrate” obecnie realizowany przez Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie na podstawie decyzji Komisji Europejskiej z 17 lipca 2020 r. w ramach SU-GOVERNANCE-09-2020 HORIZON 2020. Program Ramowy Unii Europejskiej Horyzont 2020 jest największym w historii Unii programem w zakresie badań naukowych i innowacji.
Centrum będzie angażowało się również w tworzenie skutecznych programów szkoleniowych, oferując praktyczne i proaktywne podejście do ograniczania radykalizacji. W tym celu podjęta zostanie współpraca z instytucjami zajmującymi się bezpieczeństwem oraz organami ochrony prawnej świadczącymi w szczególności nieodpłatną pomoc prawną (w tym z samorządami zawodowymi adwokatów i radców prawnych).
Kierownictwo Centrum
dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD
dr Maria Moulin-Stożek, prof. UJD
2022-04-08
Niezmiernie miło nam przekazać, iż nakładem Wydawnictwa Naukowego Silva Rerum ukazała się monografia pt. "Wybrane zagadnienia prawa medycznego wobec wyzwań pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2" pod red. Jacka Sobczaka i Anny Rogackiej-Łukasik.
2022-03-11
Uprzejmie zapraszamy na "VII Otwarte Seminarium Naukowe" pt. „Trzy koncepcje roli zawodowej prawnika", organizowane przez Katedrę Teorii i Filozofii Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Katedrę Prawa Ustrojowego i Porównawczego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie 17 marca
2022 r. o godz. 16:30. Prelegentem będzie dr hab. Przemysław Kaczmarek, prof. UWr.
link do seminarium: Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/87080735680?pwd=OE56YVhkVWh1Sy9jR3BwSUtJRHdjZz09
Meeting ID: 870 8073 5680 Passcode: 105126
Dr hab. Tomasz Barankiewicz, prof. KUL;
Dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD
2022-03-08
Uprzejmie informujemy, że w dn. 3-4.03.2022 r.na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się w trybie on-line ogólnopolska konferencja naukowa pt.:"Wybory i prawo wyborcze. Zagadnienia teorii i praktyki". Przewodniczącym jednego z paneli pt. "Wybory i prawo wyborcze w państwach współczesnych był pracownik Wydziału Prawa i Ekonomii dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD.
2022-02-11
Uprzejmie zapraszamy na "VI Otwarte Seminarium Naukowe" pt. „100-lecie polskiej służby cywilnej", organizowane przez Katedrę Teorii i Filozofii Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Katedrę Prawa Ustrojowego i Porównawczego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie 17 lutego 2022 r. o godz. 16:30.
W dniu 17 lutego 2022 r. przypada 100 rocznica uchwalenia ustawy o państwowej służbie cywilnej. Dzień ten pragniemy uczcić debatą naukową. To moment skłaniający do refleksji na temat historii korpusu służby cywilnej, próba oceny aktualnej kondycji służby cywilnej, jak również możliwość formułowania postulatów na przyszłość.
Seminarium planowane jest, jako trójgłos:
Prof. dr hab. Hubert Izdebski;
Dr hab. Bolesław Ćwiertniak, prof. WSH;
Dr hab. Stafan Płażek.
Link do seminarium: Join Zoom Meeting
Passcode: 165392
Dr hab. Tomasz Barankiewicz, prof. KUL;
Dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD
2022-01-20
Koło Naukowe Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie w ramach XVI Zjazdu Kół Naukowych Prawa Konstytucyjnego zorganizowało przy współpracy z pracownikami Katedry Prawa Ustrojowego i Porównawczego Ogólnopolską Konferencję Naukową pt. „Parlamentaryzm w ujęciu prawnym, historycznym i ekonomicznym", która odbyła się w formie hybrydowej w dnach 14-15 stycznia 2022 r. na Wydziale Prawa i Ekonomii UJD. W ramach Konferencji zorganizowano panel ekspercki, w którym wzięli udział: prof. dr hab. Jerzy Jaskiernia, prof. dr hab. Marian Grzybowski, prof. dr hab. Krzysztof Skotnicki, prof. dr hab. Jacek Sobczak, dr hab. Michał Bożek, prof. UŚ, dr hab. Krzysztof Prokop, prof. UPH w Siedlcach, dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD, dr hab. Maciej Serowaniec, prof. UMK, dr hab. Tadeusz Szulc, prof. UJD, dr hab. Michał Bartoszewicz, dr hab. Ksenia Kakareko, dr hab. Jacek Zaleśny, dr Andrzej Pogłódek, dr Adam Trubalski, dr Aleksander Wróbel. Dziękujemy wszystkim za udział w Konferencji i wkład wniesiony jej organizację.
2022-01-17
Uprzejmie informujemy, że nakładem Wydawnictwa Wolters Kluwer ukazała się praca pt. "Ustawa o służbie cywilnej. Komentarz" pod red. prof. dr hab. Krzysztofa W. Barana, Warszawa 2021 r. Autorami są przedstawiciele nauki i praktyki z różnych ośrodków naukowych: prof. Krzysztof. W. Baran, dr Anna Dubowik, dr hab. Tomasz Duraj, prof. UŁ, dr Małgorzata Grześków, dr Daniel Książek, dr Mariusz Lekston, dr Wiesław Perdeus, dr hab. Łukasz Pisarczyk, prof. UW, dr hab. Stefan Płażek, dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD, dr hab. Monika Tomaszewska, prof. UG, prof. dr hab. Elżbieta Ura, dr hab. Krzysztof Walczak, prof. UW. Publikacja jest adresowana do pracowników działów personalnych organów i urzędów administracji publicznej, a także prawników obsługujących tego rodzaju podmioty, przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości oraz nauki prawa pracy i prawa administracyjnego
https://www.profinfo.pl/sklep/ustawa-o-sluzbie-cywilnej-komentarz,157185.html