Struktura » Katedra Ekonomii i Finansów » Aktualności
Aktualności
Jurajskie Forum Ekonomistów
Jurajskie Forum Ekonomistów odbędzie się na Wydziale Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie w dniu 13.12.2023 r. (piątek) w formie hybrydowej (stacjonarnie + online, za pośrednictwem platformy MS Teams).
Spotkanie będzie okazją do refleksji nad multidyscyplinarnym podejściem do zagadnień wynikających z uwarunkowań społeczno-gospodarczych, ze szczególnym uwzględnieniem społecznej gospodarki rynkowej.
Jurajskie Forum Ekonomiczne składać się będzie z dwóch paneli dyskusyjnych, podczas których przedstawione zostaną prezentacje z zakresu społecznej gospodarki rynkowej.
Komitet Organizacyjny:
dr Paulina Ucieklak-Jeż, prof. UJD
dr Katarzyna Hampel
dr Olena Burunova
Tydzień przedsiębiorczości w kapsułce, Co się wydarzyło podczas Tygodnia Przedsiębiorczości
W dniach od 22-25.05.2023 r. na naszym Wydziale odbył się już po raz czwarty - Tydzień Przedsiębiorczości. Jak co roku, wydarzenie to cieszyło się ogromnym zainteresowaniem studentów, nie tylko z naszego Wydziału. Mieliśmy zaszczyt gościć wielu znakomitych gości ze świata nauki i biznesu, m.in. odbył się wykład wicedyrektora Marcina Biernata z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach; wykład Pana Mateusza Zająca z Nowoczesnego Zarządzania Biznesem; Piotra Żmudzkiego - przedstawiciela Centrum Prawa Bankowego i Informacji, programu Nowoczesne Zarządzanie Biznesem; Pana Artura Siwka reprezentującego Doradztwo Ekonomiczne oraz odbyło się spotkanie z przedstawicielami przedsiębiorstwa ZF. W tych dniach nasi studenci mieli okazję zapoznać się z zasadami gry biznesowej REVAS (będącej w dyspozycji Uczelni) oraz zmierzyć się w rywalizacji z symulacji biznesowych. Szczęśliwi zwycięzcy otrzymali wspaniałe nagrody, a najbardziej aktywni studenci - drobne upominki. Podczas Tygodnia Przedsiębiorczości odbyło się również ogólnopolskie międzyuczelniane seminarium NZB, w ramach którego zaprezentowano 16 wystąpień, z czego 5 zostało przygotowanych przez studentów i wykładowców naszego Wydziału. IV Tydzień Przedsiębiorczości zakończył się dla nas wielkim sukcesem i już dzisiaj możemy obiecać, że wydarzenie to będziemy kontynuować w przyszłości!
Sprawozdanie Tydzień Przedsiębiorczości 2023
Sukces konferencji naukowej
„SOCIAL ASPECTS OF MARKET ECONOMY. SUSTAINABILITY AND HEALTH ECONOMICS” („Społeczne aspekty gospodarki rynkowej. Zrównoważony rozwój i ekonomia zdrowia”) zorganizowanej w dniach 20-21.04.2023 r. przez Katedrę Ekonomii i Finansów na Wydziale Prawa i Ekonomii w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie.
Podstawowym celem konferencji była wymiana dobrych praktyk, doświadczeń i poglądów naukowych dotyczących społecznych aspektów gospodarki rynkowej oraz zrównoważonego rozwoju. Wydarzenie to sprzyjało nawiązaniu nowych relacji biznesowych i badawczych oraz pozwoliło znaleźć partnerów do przyszłej współpracy naukowej, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.
W konferencji wzięły udział osoby ze świata nauki reprezentujące uczelnie polskie i zagraniczne oraz przedstawiciele organizacji biznesowych. W gronie zaproszonych gości znalazło się 26 przedstawicieli reprezentujących zagraniczne ośrodki naukowe – głównie z Włoch, Rumunii, Turcji, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Serbii, Macedonii, Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy i Ukrainy oraz 21 reprezentantów krajowych jednostek naukowych.
W konferencji prowadzonej w formie online i stacjonarnie uczestniczyło 166 osób.
Wszyscy uczestnicy uznali wydarzenie za bardzo udane, a burzliwe dyskusje świadczą o ogromnej potrzebie kontynuacji konferencji w przyszłości.
Studenci ekonomii z sukcesem ukończyli kurs "Management for Business Startup's" w ramach programu Erasmus Blended Intensive Program (BIP)
Szanowni Państwo, z przyjemnością oznajmiamy, że dwóch naszych studentów II roku ekonomii, studiów stacjonarnych I stopnia, Wojciech Marchewka oraz Wiktor Knop, z powodzeniem ukończyli tygodniowy kurs "Management for Business Startup's" w ramach programu Erasmus Blended Intensive Program (BIP). Kurs ten odbywał się w uniwersytecie Vytautas Magnus University Agriculture Academy w Kownie na Litwie. Celem wyjazdu było nauczenie uczestników, jak stworzyć w praktyczny sposób działający i realny biznes-plan, dla wybranej nowo powstałej firmy z dowolnego sektora. Z dumą możemy poinformować, że studenci naszego wydziału uzyskali maksymalny możliwy wynik punktowy oraz ich praca otrzymała wyróżnienie, jako jedna z lepszych. Dodatkową zaletą owego kursu była możliwość zwiedzenia części Litwy, w tym miast takich jak Kowno czy Troki, poznanie lokalnej kuchni, zwyczajów i historii. Ważnym aspektem ukończonego kursu było także rozwinięcie umiejętności językowych, nawiązanie współpracy międzynarodowej oraz integracja ze studentami z innych polskich i zagranicznych uczelni.
Koło Naukowe Memento serdecznie zaprasza studentów UJD oraz pracowników UJD na IV Tydzień Przedsiębiorczości, który odbędzie się od 22.05.2023 r. do 25.05.2023 r.
Współorganizatorami wydarzenia są dr Kamila Urbańska i dr Dominik Kabus.
plan tygodnia przedsiębiorczości
W dniach 20 i 21 kwietnia 2023 roku spotkaliśmy się na konferencji naukowej pt. „Społeczne aspekty gospodarki rynkowej. Zrównoważony rozwój i ekonomia zdrowia” („SOCIAL ASPECTS OF MARKET ECONOMY. SUSTAINABILITY AND HEALTH ECONOMICS”).
Projekt sfinansowano w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Doskonała nauka i Wsparcie Konferencji Naukowych”.
Konferencja została zorganizowana przez Katedrę Ekonomii i Finansów na Wydziale Prawa i Ekonomii w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie, gdzie prowadzone są kierunki ekonomiczne takie jak ekonomia oraz rachunkowość i podatki.
W konferencji wzięły udział osoby ze świata nauki reprezentujące uczelnie polskie i zagraniczne oraz przedstawiciele organizacji biznesowych. W gronie zaproszonych gości znalazło się 26 przedstawicieli reprezentujących zagraniczne ośrodki naukowe – głównie z Włoch, Rumunii, Turcji, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Serbii, Macedonii, Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy i Ukrainy oraz 21 reprezentantów krajowych jednostek naukowych.
Szanowni Państwo,
Zapraszamy do udziału w Seminarium NZB Przedsiębiorczość i Finanse – wyzwania 2023 r.
Spotkanie w trybie online odbędzie się 24 maja o godzinie 13:30. (platforma clickmeeting) w trakcie IV Tygodnia Przedsiębiorczości
Seminaria NZB to przestrzeń do prezentacji przygotowanych referatów, możliwość zabrania głosu w merytorycznej dyskusji a także okazja do nawiązania ciekawych relacji.
Studentów zainteresowanych aktywnym udziałem zapraszam do kontaktu, prezentacje (ok. 10-15min) należy wysłać na adres piotr.zmudzki@nzb.pl do 22 maja 2023 r.
Więcej informacji znajdziecie Państwo w zaproszeniu.
Gościem specjalnym będą przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którzy opowiedzą o najnowszych rozwiązaniach technologicznych dostępnych dla przedsiębiorców i osób prywatnych.
Studenci III roku kierunku ekonomia zostali zakwalifikowani do udziału w Akademickich Mistrzostwach Menedżerskich w zakresie symulacji biznesowych. Studenci reprezentować będą Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie i zmierzą się z drużynami z 73 innych uczelni wyższych w Polsce. Mistrzostwa potrwają w terminie 17.04-24.05.23r.
Życzymy powodzenia oraz trzymamy kciuki za Studentów Wydziału Prawa i Ekonomii.
Zaproszenie do uczestnictwa w międzynarodowej konferencji naukowej pt.:
„SPOŁECZNE ASPEKTY GOSPODARKI RYNKOWEJ. ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ I EKONOMIA ZDROWIA”
więcej informacji: link
strona Konferencji: https://sagr.wpie.ujd.edu.pl
Rozpoczęcie Rekrutacji Zimowej na studia II stopnia ekonomia
W dniu 1 lutego 2023 roku rozpoczęła się rekrutacja na studia II stopnia
Ważne informacje o kierunku na stronie http://www.wpie.ujd.edu.pl/1462,Ekonomia---studia-II-stopnia-
Program Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Władza wykonawcza w demokratycznym państwie prawnym” połączonej z Jubileuszem 55-lecia pracy naukowej Profesora Mariana Grzybowskiego
Zapraszamy na III Tydzień Przedsiębiorczości - program
Konferencja "Social Aspects of Market Economy, Sustainability and Health Economics"
Katedra Ekonomii i Finansów będzie organizować konferencję w ramach Programu Doskonała Nauka
Uniwersytet otrzymał dofinansowanie w ramach modułu „Wsparcie konferencji naukowych”.
Celem programu jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu prezentację osiągnięć naukowych, w tym najnowszych wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, poprzez organizację konferencji naukowych oraz wydawanie monografii naukowych.
Organizatorami konferencji "Social Aspects of Market Economy, Sustainability and Health Economics" będzie Katedra Ekonomii i Finansów.
Kierownikiem projektu jest dr Paulina Ucieklak-Jeż, prof. UJD. W przygotowaniu projektu uczestniczyli członkowie Katedry Ekonomii i Finansów mgr Beata Wolna, dr Anna Kurzak – Mabrouk.
Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Quality of Life 2021, Jakość życia osób niemłodych”,
Pracownicy Katedry Ekonomii i Finansów Wydziału Prawa i Ekonomii będą uczestniczyć w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Quality of Life 2021, Jakość życia osób niemłodych”, która rozpocznie się online w dniu 13 września, a zakończy 14 września 2021 roku. Wydarzenie organizowane jest przez Katedrę Statystyki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Pracownicy czynnie będą brać udział w dyskusji panelowej pt.” (Nie)równości społeczne”,
w której omówione zostaną zagadnienia dotyczące rynku pracy starszych pracowników, zmian poziomu życia mieszkańców zabudowy wielorodzinnej, jakości usług medycznych, wpływu przemysłu spożywczego na środowisko i społeczeństwo, spółek giełdowych odpowiedzialnych społecznie i usług księgowych.
Więcej informacji na stronie: qol2017.ue.wroc.pl
LAUR INNOWACJI dla kierunku rachunkowość i podatki Studia pierwszego stopnia na kierunku rachunkowość i podatki przyczyniają się do jak najlepszego przygotowania studentów do potrzeb lokalnej, regionalnej, krajowej oraz międzynarodowej przedsiębiorczości, jak również do aktywnej rywalizacji na globalnym rynku pracy. Zarówno cele, jak i proponowany program studiów zostały dostosowane do aktualnych wymogów rynku pracy dla absolwentów kierunku rachunkowość i podatki (konsultacje z otoczeniem społeczno-gospodarczym Uczelni oraz potencjalnymi pracodawcami), co przyczynia się do podniesienia kompetencji zawodowych absolwentów oraz praktycznego przygotowania ich do przyszłej pracy zawodowej.
W VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Studia z Przyszłością” 2021 kierunek rachunkowość i podatki (studia I stopnia) uzyskał Certyfikat i wyróżnienie nadzwyczajne, Laur Innowacji. Jury konkursu składa się z naukowców, przedstawicieli Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego i reprezentantów środowisk gospodarczych.
Zapraszamy do udziału w wykładach gościnnych w ramach programu mobilności CEEPUS
Zajęcia będą odbywać od 13.06.2021 - 19.06.2021.
więcej informacji: link
II Tydzień Przedsiębiorczości 24- 28.05.2021
Koło Naukowe MEMENTO ma zaszczyt serdecznie zaprosić Państwa na II Tydzień Przedsiębiorczości.
Harmonogram wydarzenia: harmonogram. Spotkanie odbędzie się w formie on-line. link do spotkania
- Link do spotkania 25.05.2021 g. 11.30 Meeting ID: 961 6736 5264 Passcode: X8Hg8Y link
- Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11:30 i będzie dotyczyć tak ważnych dla wielu z nas tematów jak: praca, dotacje, przedsiębiorczość. Nasz gość zaznajomi naszych uczestników z aktywnymi i pasywnymi politykami rynku pracy w kontekście działań Powiatowego Urzędu Pracy oraz odpowie na Państwa pytania.
- Wykład 26.05. (środa) godz. 11:30
- Wykład 27.05.2021 godz.11.30 link
- Link do wykładu „Czy jesteśmy cyber (nie)bezpieczni?”: link
Twają zapisy studentów do udziału w grze edukacyjnej o zarządzaniu finansami „Score Hunter” zapisy
Współorganizatorami wydarzenia są studenci kierunków ekonomicznych zrzeszeni
w Kole Naukowym MEMENTO, którego opiekunem jest
dr Paulina Ucieklak-Jeż, prof.UJD oraz dr Kamila Urbańska, dr Dominik Kabus.
Gratulujemy studentom rachunkowości i podatków.
W roku akademickim 2020/21 zakończyły się szkolenia dla studentów z rachunkowości i podatków zakwalifikowanych w projekcie „Zintegrowany Program Rozwoju UJD w Częstochowie" realizowanym w ramach osi priorytetowej: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działania: 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Studenci II I III roku kierunku rachunkowości i podatków odbywali szkolenia tj.
- Standardy księgowości komputerowej z wykorzystaniem programów klasy ERP
- Outsourcing i offshoring w kontekście odzyskiwania inwestorów do gmin
- Odbiór certyfikatów w dziekanacie WPiE od 21 czerwca
Koordynator projektu na wydziale WPiE dr Paulina Ucieklak-Jeż. prof. UJD
Wykład Prezesa Związku Banków Polskich
Zapraszam do udziału w wykładzie Krzysztofa Pietraszkiewicza, Prezesa ZBP,
pt.: „Bankowość wobec obecnych i przyszłych wyzwań”.
Wykład online odbędzie się 11 maja 2021r. o godz. 10.00
Temat: Bankowość wobec obecnych i przyszłych wyzwań.
Czas trwania wykładu: 60 minut.
Prowadzący wykład: Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.
Rejestracji na wykład online można dokonać od razu po otrzymaniu maila, sugerujemy nie później niż 15 min przed rozpoczęciem wykładu – ilość uczestników ograniczona.
Aby zarejestrować się na wykład, prosimy o kliknięcie w poniższy link (należy wpisać imię, nazwisko, nazwę uczelni oraz adres e-mail): Bankowość wobec obecnych i przyszłych wyzwań
dr Paulina Ucieklak-Jeż, prof. UJD
Wykłady NZB
Szanowni Studenci kierunku
ekonomii, rachunkowości i podatków rok I
oraz zainteresowani Studenci innych kierunków
Zapraszam na Wykład on-line w dniu 08.12.(wtorek) o godzinie 11.30
Temat: Wiarygodność finansowa - co możesz zyskać?
Szanowni Studenci kierunku
rachunkowości i podatków rok II i III
oraz zainteresowani Studenci innych kierunków
Zapraszam na Wykład on-line w dniu 08.12.(wtorek) o godzinie 15.15
Temat wykładu "Oszczędzanie oraz inwestowanie długoterminowe"
Szanowni Studenci kierunku
rachunkowości i podatków rok I
oraz zainteresowani Studenci innych kierunków
Zapraszam na Wykład on-line w dniu 13.01.(wtorek) o godzinie 11.30
Temat wykładu „Korzystanie z informacji gospodarczej przewagą konkurencyjną firm”
więcej informacji: zaproszenie na wykłady
dr Paulina Ucieklak-Jeż, prof.UJD
Prodziekan ds. studencko-dydaktycznych w zakresie kierunków ekonomicznych
Studenci na stażu.
Na kierunku ekonomia gościmy zdalnie ukraińskich studentów w ramach stażu z Państwowej Szkoły Wyższej Uniwersytetu Zarządzania Oświatą. Studenci pozostaną u nas do końca grudnia 2020 r.
Zapraszamy na konferencję
Coursera on Campus
Nasza Uczelnia przystąpiła do programu Coursera on Campus, dzięki któremu studenci naszej uczelni otrzymali dostęp do prawie 4000 kursów online, a także niepowtarzalną możliwość zdobywania rozpoznawalnych na całym świecie certyfikatów ukończenia tych kursów, a to wszystko całkowicie bezpłatnie.
Coursera to platforma udostępniająca masowe otwarte kursy online (MOOC) prowadzone przez uniwersytety i instytuty naukowe z całego świata. Na stronie znajdują się kursy prowadzone między innymi przez Uniwersytet Duke’a, Uniwersytet Kalifornijski, Uniwersytet Columbia, Kalifornijski Instytut Techniczny, Uniwersytet w Princeton, Uniwersytet Stanforda, Uniwersytet Yale’a i wiele innych. Większość kursów jest prowadzona w języku angielskim, ale oferowane są również kursy w języku chińskim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim, portugalskim oraz kilku innych.
Warunkiem udziału w programie jest zapisanie się do 31 lipca,
formularz zgłoszeniowy
Kursy będą udostępnione bezpłatnie do dnia 30 września, kiedy to program się kończy.
Rozpoczęły się pierwsze na Wydziale zagraniczne wykłady on-line prowadzone przez Dyrektora Instytutu Prof. dr. Jan Žukovskis z Uniwersytetu im Witolda Wielkiego w Kownie.
Profesor Prof. dr. Jan Žukovskis prowadzi dwa wykłady tj.
Biznes plan – budżet, zasoby i projektowanie organizacji.
Marketing w małych przedsiębiorstwach w języku angielskim.
Mottem Instytutu w Kownie jest “Bioeconomy contributes to our solutions for everyone’s long-standing and sustainable wellbeing”
SZANOWNI STUDENCI
STUDIÓW STACJONARNYCH KIERUNKÓW:
RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI
EKONOMIA
Wnioski o zorganizowanie praktyki studenckiej z pisemną zgodą (na podaniu Studenta lub w załączeniu) dyrekcji placówki, w której Student zamierza odbyć praktykę, należy składać do Pani dr Anny Kurzak-Mabrouk na adres mailowy: a.kurzak-mabrouk@ajd.czest.pl
w nieprzekraczalnym terminie do dnia 12 czerwca 2020 r. Wzór wniosku znajduje się pod linkiem.
Wnioski wraz z pisemną zgodą dyrekcji placówki należy przesyłać do Pani dr Anny Kurzak-Mabrouk w formie skanu lub zdjęcia (odpowiednio dobrej jakości).
Prodziekan ds. studencko-dydaktycznych
dr Paulina Ucieklak-Jeż
Serdecznie zapraszam do zgłaszania artykułów do numeru specjalnego Sustainability, Nowe wyzwania w zrównoważonym finansowaniu New Challenges in Sustainable Finance w czasopiśmie z listy MNiSW za 70 pkt i IF:2,592, którego jestem współredaktorem.
Preferowane tematy zgłaszanych artykułów obejmują między innymi następujące kwestie: zrównoważone finanse i prawo; finanse w zrównoważonym systemie opieki zdrowotnej - łączenie perspektyw zdrowia i finansów, zrównoważone finansowanie ,,grzesznych’’ spółek a zdrowie populacji.
Więcej informacji w zał. i na https://www.mdpi.com/journal/sustainability/special_issues/NCSF
dr Paulina Ucieklak-Jeż
I Tydzień Przedsiębiorczości
25-29 maja 2020 r.
Współorganizatorami wydarzenia są studenci kierunków ekonomicznych zrzeszeni
w Kole Naukowym MEMENTO
Szanowni Studenci
kierunku rachunkowość i podatki rok I,
Zapraszam na Wykład on-line w dniu 20.05.2020 o godz. 13:30
Korzystanie z informacji gospodarczej przewagą konkurencyjną firm
Każdy uczestnik otrzyma po wykładzie (wystawiony na podane podczas rejestracji Imię i Nazwisko) certyfikat uczestnictwa w wykładzie. Dane do logowanie na mailu grupowym.
Szanowni Studenci
kierunku rachunkowość i podatki rok I,
Zapraszam na Wykład on-line w dniu 27.05.2020 o godz. 17:00
Systemy Wymiany Informacji Związku Banków Polskich
Każdy uczestnik otrzyma po wykładzie (wystawiony na podane podczas rejestracji Imię i Nazwisko) certyfikat uczestnictwa w wykładzie. Dane do logowanie na mailu grupowym.
Szanowni Studenci
kierunku rachunkowość i podatki rok III,
Zapraszam na Wykład on-line w dniu 27.05.2020 o godz. 18:30
Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni
Każdy uczestnik otrzyma po wykładzie (wystawiony na podane podczas rejestracji Imię i Nazwisko) certyfikat uczestnictwa w wykładzie. Dane do logowanie na mailu grupowym.
Szanowni Studenci
kierunku rachunkowość i podatki rok III,
Katedra Procesu Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zaprasza na
IV seminarium Zarządzanie Projektami
w dniu 26 maja 2020 r., 09:00 – 14:00
Seminarium odbędzie się w wersji on-line. Udział będzie możliwy za pomocą Zoom oraz Youtube.Udział jest nieodpłatny. Partnerem wydarzenia jest IPMA Polska
Więcej informacji na stronie https://kpz.uek.krakow.pl/portal/pl/znaczniki/seminaria-i-warsztaty
Serdecznie zapraszam do zgłaszania artykułów do numeru specjalnego Sustainability, Nowe wyzwania w zrównoważonym finansowaniu New Challenges in Sustainable Finance w czasopiśmie z listy MNiSW za 70 pkt i IF: 2,592, którego jestem współredaktorem.
Preferowane tematy zgłaszanych artykułów obejmują między innymi następujące kwestie: zrównoważone finanse i prawo; finanse w zrównoważonym systemie opieki zdrowotnej - łączenie perspektyw zdrowia i finansów, zrównoważone finansowanie ,,grzesznych’’ spółek a zdrowie populacji.
Więcej informacji w zał. i na https://www.mdpi.com/journal/sustainability/special_issues/NCSF
Paulina Ucieklak-Jeż
Zaporoże zaprasza na konferencję on-line
Szanowni Studenci
kierunku rachunkowość i podatki rok III,
Zapraszam na Wykład on-line w dniu 13.05.2020 o godz. 18:30
Oszczędzanie i inwestowanie długoterminowe
Każdy uczestnik otrzyma po wykładzie (wystawiony na podane podczas rejestracji Imię i Nazwisko) certyfikat uczestnictwa w wykładzie. Dane do logowanie na mailu grupowym.
dr Paulina Ucieklak-Jeż
Prodziekan ds. studencko-dydaktycznych w zakresie kierunków ekonomicznych
Szanowni Studenci
kierunku rachunkowość i podatki rok I,
Zapraszam na Wykład on-line w dniu 13.05.2020 o godz. 17:00
Wiarygodność finansowa - co możesz zyskać? Rola BIK
Każdy uczestnik otrzyma po wykładzie (wystawiony na podane podczas rejestracji Imię i Nazwisko) certyfikat uczestnictwa w wykładzie. Dane do logowanie na mailu grupowym.
dr Paulina Ucieklak-Jeż
Prodziekan ds. studencko-dydaktycznych w zakresie kierunków ekonomicznych
Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy został koordynatorem międzynarodowej sieci pn. Sustainability and Health Economics nr: CIII-PL-1510-01-2021 dzięki aplikacji złożonej w projekcie Central European Exchange Program for University Studies- CEEPUS.
W skład sieci weszły uczelnie ze Słowacji, Czech i Węgier, tj. VSB - Politechnika Ostrawska, Uniwersytet w Debreczynie, Uniwersytet Świętego Stefana w Gödöllő, Uniwersytet Komeńskiego w Bratysławie, Uczelnia Społeczno-Medyczna w Warszawie oraz Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im Jana Długosza w Częstochowie, jako lider-koordynator.
W ramach projektu otrzymano finansowanie w sieci na wyjazdy studentów i kadry akademickiej - łącznie 27 miesięcy mobilności. Pracownicy Zakładu Ekonomii i Finansów od lat zajmują się analizą i oceną nierówności w aspektach zrównoważonego rozwoju i zdrowotności populacji. Planuje się, że realizacja projektu będzie owocować współpracą w rozwoju dydaktyki i nauki w dyscyplinie ekonomia i finanse oraz nauki o zdrowiu jak również wzmacnianiem środkowoeuropejskiego charakteru uniwersyteckich programów nauczania. Koordynatorem głównym sieci jest dr Paulina Ucieklak-Jeż.
Informacje o projekcie:
CEEPUS (Central European Exchange Program for University Studies) to (rządowy) środkowoeuropejski program wymiany akademickiej w zakresie kształcenia oraz doskonalenia zawodowego studentów i nauczycieli akademickich. Jest to drugi najważniejszy dla MNiSW międzynarodowy - wielostronny program wymiany akademickiej po programie Erasmus+. Program umożliwia umocnienie kontaktów pomiędzy uczelniami wyższymi krajów-sygnatariuszy poprzez finansowanie mobilności akademickiej.
Sygnatariuszami programu są: Albania, Austria, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czarnogóra, Chorwacja, Czechy, Macedonia, Mołdawia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Węgry oraz Kosowo - Uniwersytet w Prisztinie.
Stypendia CEEPUS są przyznawane studentom na studia/staże oraz na praktyki zawodowe w ww. krajach, a nauczycielom akademickim - na działania wzmacniające środkowoeuropejski charakter uniwersyteckich programów nauczania.
W ramach programu CEEPUS można korzystać z następujących programów:
- stypendia krótkoterminowe w ramach staży naukowych w ramach Sieci Akademickich
- stypendia krótkoterminowe w ramach staży naukowych „Freemover" - mogą tu ubiegać się wszystkie osoby po zaakceptowaniu uczelni przyjmującej;
- stypendia krótkoterminowe w ramach szkół letnich i intensywnych kursów - można aplikować o dodatkowe środki.
Promocja kierunków ekonomicznych
Pracownicy Zakładu Ekonomii i Finansów z Wydziału Prawa i Ekonomii, w roku akademickim 2019/2020 bardzo aktywnie zaangażowali się w promowanie kierunku ekonomicznego w szkołach średnich województwa śląskiego, który reprezentują. Pracownicy Zakładu Ekonomii i Finansów kształcą studentów w ramach dwóch kierunków, z których pierwszym jest ekonomia, a drugim rachunkowość i podatki.
Studia na kierunku ekonomia przygotowują do zawodu ekonomisty, a jego absolwent posiada umiejętność rozpoznawania i analizowania zjawisk gospodarczych z zakresu ekonomii.
W ramach kierunku ekonomia oferowane są dwie specjalności: przedsiębiorczość i rozwój własnej działalności gospodarczej oraz druga: ekonomia sektora publicznego. Absolwent tych specjalności posiada kompetencje służące profesjonalnemu, samodzielnemu podejmowaniu zadań z zakresu ekonomii, w tym prowadzeniu spraw finansowych w małych, średnich i w dużych, korporacyjnych przedsiębiorstwach produkcyjnych, usługowych i handlu, w instytucjach publicznych, jednostkach finansowych, jednostkach gospodarczych i ekonomicznych.
Wiedza i umiejętności zdobyte w ramach kierunku są przydatne przy prowadzeniu własnej działalności. Drugim kierunkiem jest: rachunkowość i podatki, po którym absolwent przygotowany jest do samodzielnego wykonywania obowiązków usługowych w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych, rozliczania podstawowych grup kosztów w jednostce gospodarczej, sporządzania sprawozdań finansowych oraz dokonywania rozliczeń podatkowych i ubezpieczeniowych. Pracownicy Zakładu Ekonomii i Finansów odwiedzili szkoły w dniach: 4, 24, 27 lutego, 2, 3, 10 i 17 marca. Szkoły, które odwiedzili mają swoje siedziby m.in.: w Kłobucku, Radomsku, Zawierciu, Częstochowie i Praszce. Podczas wyszczególnionych wizyt w szkołach średnich, pracownicy prezentowali młodzieży licealnej siedzibę wydziału, jego infrastrukturę, wyposażenie sal, możliwości otrzymania miejsca noclegowego w akademiku oraz rodzaje stypendiów, a także dostępne kierunki i specjalności studiów.
Antropogeniczne zmiany klimatu
Dnia 22.01.2020 roku na Wydziale Prawa i Ekonomii, odbył się wykład pt. Antropogeniczne zmiany klimatu, wygłosiła go mgr Małgorzata Terrero-Rozmus, prezes częstochowskiej Fundacji Rething. Spotkanie odbyło się w ramach cyklicznych spotkań uniwersyteckiego forum biznesu i Zakładu Ekonomii i Finansów. Streszczenie tematyki wykładu
Osobą odpowiedzialną za zorganizowanie wydarzenia jest dr inż. Wioletta Sołtysiak
Spotkanie opłatkowe
Dnia 18.12.2019 roku o godzinie 12.15, w sali ZB-012 odbędzie się spotkanie opłatkowe ze studentami, połączone z rozdaniem certyfikatów za udział w wykładzie pt. Problematyka karnoskarbowa z mgr Tomaszem Sławikiem. Ponadto, Pani Prodziekan dr Paulina Ucieklak-Jeż przedstawieni plany naukowo-dydaktyczne na kolejny rok.
Wykład pt. Problematyka karnoskarbowa
Dnia 26.11.2019 roku na Wydziale Prawa i Ekonomii, z inicjatywy Władz Wydziału i studentów, odbył się pierwszy wykład w ramach cyklicznych spotkań uniwersyteckiego forum biznesu pt. „Problematyka karnoskarbowa". Prelegent, pan mgr Tomasz Sławik, przedstawił zagadnienia w ujęciu teoretycznym, posiłkując się przykładami wynikającymi z jego osobistych doświadczeń w przedmiotowej materii. Połączenie trudnych kwestii z praktyką spowodowało, że tematyka stała się łatwiejsza do zrozumienia. Wykład obejmował m.in.: Podejście organów podatkowych do przeprowadzonych kontroli podatkowych (know how działalności). Zidentyfikowanie najczęstszych pól eksploatacji w zakresie odpowiedzialności karnoskarbowej z podziałem na: obywatela, przedsiębiorcę. Przestępstwa karnogospodarcze, grupy przestępstw oraz najczęstsze schematy w ramach grup.
Osobą odpowiedzialną za zorganizowanie wydarzenia była dr Magdalena Wysogląd-Łukasik
Zaproszenie na wykład
Studenci kierunku Rachunkowość i Podatki oraz pracownicy Zakładu Ekonomii i Finansów zapraszają w ramach cyklicznych spotkań uniwersyteckiego forum biznesu na wykład otwarty z Panem Tomaszem Sławikiem pt. Problematyka karno skarbowa. Wykład odbędzie się w dniu 26 listopada 2019 r., o godzinie 11.30, w sali 0.14, w budynku UJD przy ul. ul. Zbierskiego 2/4. Każdy z obecnych na wykładzie otrzyma certyfikat uczestnictwa. Wstęp wolny.
Studenckie Koło Naukowe MEMENTO
Zakład Ekonomii i Finansów reaktywuje funkcjonowanie Studenckiego Koła Naukowego MEMENTO. Koło powstało kilka lat temu, z inicjatywy dr Pauliny Ucieklak-Jeż oraz studentów. W odpowiedzi na coraz więcej głosów studentów, zainteresowanych powołaniem koła naukowego, które mogłoby rozwiązywać różne problematyki natury ekonomicznej, rachunkowej i administracyjnej, ZEiF przyjmuje zgłoszenia zapisów do Studenckiego Koła Naukowego MEMENTO na adres e-mail: zakladeif@gmail.com
Studenci na stażu
Na kierunku Rachunkowość i podatki gościmy ukraińskich studentów w ramach stażu z Narodowego Uniwersytetu Gospodarki Wodnej i Zarządzania Zasobami Naturalnymi w Równem. Studenci pozostaną u nas do 3 lutego 2019r.
Nasz pracownik na Kongresie Informatyki Ekonomicznej
24-25 października 2019r. dr inż. Wioletta Sołtysiak wzięła czynny udział w Kongresie Informatyki Ekonomicznej i VII Konferencji Naukowej Wiedza i Technologie Informacyjne w Kreowaniu Przedsiębiorczości w Olsztynie k/Częstochowy. Zaprezentowała ostatnie rezultaty badań w wystąpieniu pt. Social media jako instrument edukacyjny w procesie zarządzania wiedzą na wczesnym etapie kształcenia.
Zaproszenie do publikowania w Journal of Economics and Management
Zakład Ekonomii i Finansów został zaproszony do publikowania w czasopiśmie Journal of Economics and Management Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Tematyka obejmuje zakres ekonomii, zarządzania, biznesu i finansów. Jest to kwartalnik, wg listy MNiSW za publikację autor otrzymuje 20 punktów. Autorzy nie są obciążani żadnymi opłatami.